close
دانلود آهنگ جدید
خانواده سبز فردا - 16
loading...

خانواده سبز فردا

سوالات در عقد

سوالات در دوران عقد فرصت مطلوب می باشد.سوالات در عقد

 

تا با سوال کردن چند پرسش کلیدی نامزد خود را بسنجید.

 

ولی پر اهمیت ترین سوالات در زمان نامزدی چه می باشد؟

سوالات دوران عقد

این سوالات شامل موارد زیر می شود:

 

هنگامی که دو شخص از دو خانواده و دارای فرهنگ متفاوت می باشند.

 

و با یکدیگر به ازدواج کردن‌ بپردازند معمولی می باشد.سوالات در عقد

 

که به خاطر فرق هایی که دارند دچار اختلاف نظر و مشکلاتی بشوند.

 

ولی قسمت بزرگ از این مشکل به این علت پیش می‌آید.

 

که دو شخص از فرق های یکدیگر هیچ‌گونه اطلاعی ندارند.

 

تفاوت شخصیتی دختر و پسر 

اگر دخترو پسر از فرق های شخصی و خانوادگی همدیگر اطلاع کسب کنند.

 

می‌توانند از آشکار شدن برخی اختلاف نظرها پیشگیری کنند.

 

یا در صورت آشکار شدن آن ها را به طور صحیح کنترل کرده است.

 

و  به برطرف کردن درگیری بپردازند. سوالات در عقد

 

سوال های زیر به دختر و پسری یاری می دهد.

 

برخی از فرق های خانوادگی را شناسایی کنند.

 

سوالات مهم دوران عقد

خانواده چه مقدار برای تو دارای اهمیت می باشد؟

احساس شما در رابطه با راهی که والدین شما تو را بزرگ کرده اند از چه می باشد؟

والدین شما اهل کجا می باشند و کجا بزرگ شده اند؟

در رابطه با ریشه های فرهنگی و همینطور ملیتی آنها  چه چیزی می دانید ؟

چه سنت هایی در خانواده شما ارزش دارد؟سوالات در عقد

ارتباط شما با برادر یا خواهر ها به چه صورت می باشد ؟

نزدیک ترین عضو خانواده شما چه کسی می باشد؟

چند وقت یکبار خانواده خود را ملاقات می کنید؟

فکر می کنید همین مقدار کافی می باشد؟

آیا در هنگام کودکی تو والدین با یکدیگر درگیری داشته اند؟

چه احساسی نسبت به آن شرایط دارا بودید؟

در رابطه با حفظ کردن رابطه خانوادگی با اقوام احساس تعهد داری؟

به نظر شما کار صحیحی می باشد.

که با  بعضی از اعضای فامیل به قطع رابطه کردن بپردازیم؟

منبع:e-teb.com - مرکز مشاوره ستاره ایرانیان : مرکز مشاوره خانواده - سوالات در عقد

Dr. Dalake بازدید : 33 شنبه 14 ارديبهشت 1398 زمان : 11:25 نظرات ()

9 گام مهم پس از خیانت همسر

 

به این موضوع فکر کنید که برملا کردن خیانت، چه پیامد هایی خواهد داشت

 

 

 

پس از آنکه متوجه خیانت همسر خود می شوید، باید چکار کنید؟ و چه کاری نباید انجام دهید؟ این مقاله به ما گام های موثری را بعد از خیانت همسر پیشنهاد می دهد:

 

 

 

زمانی که متوجه روابط پنهان همسر خود می شوید، وحشت، سردرگمی، رنج روحی و جسمی تمام وجود شما را فرا گرفته و شما را در وضعیتی تاریک و مبهم قرار می دهد. سیلی از نصیحت و راهنمایی از طرف خانواده و دوستان، کتاب ها، و اینترنت به سمت شما روانه می شوند. زندگی شما به شدت دستخوش تغییر می شود. مهم نیست چقدر همسر خیانت کار شما ابراز پشیمانی کند، شما قانع نشده و بی اعتمادی بر تمام وجود شما و رابطه تان سایه افکنده است.

 

در زیر 9 راه برای برخورد با خیانت مطرح شده است:

 

شما ممکن است بخواهید بلافاصله از طریق شبکه های اجتماعی، تلفن، یا ایمیل تمامی افرادی که می شناسید را از کاری که او با شما انجام داده است آگاه سازید. نفس عمیقی بکشید. با استدلال و براساس منطق رفتار کنید و از کارهای عجولانه و بدون فکر خود داری کنید.

به خاطر داشته باشید که حتی اگر اکنون به نظر غیر ممکن برسد، اما ممکن است بتوانید مشکلات رابطه ی خود را حل کنید. با گذشت زمان ممکن است احساس کنید که می توانید او را ببخشید. اگر تمام آشنایان و دوستان خود را متقاعد کرده باشید که همسرتان با بی رحمی تمام به شما خیانت کرده و موجب رنج  دیدن شما شده است و این که باور کنند همسر شما را مانند یک هیولای دیو صفت تصور کنند، می تواند پذیرش مجدد او به عنوان همسر شما را برای آنها نیز بسیار دشوارتر سازد و واکنش های خانواده و دوستان شما می تواند حتی زمانی که مشکلات وخشم موجود میان شما و همسرتان برطرف شده باشد برای رابطه ی شما  موجب مشکلات متعددی شوند.

روابط پنهان همسر 

پس لطفا به هر کسی چیزی نگویید.

این مسئله را تنها با افرادی که مورد اعتماد شما هستند مطرح کنید. پشتیبانی عاطفی، صرف نظر از اینکه رابطه ی شما نجات خواهد یافت یا خیر، برای تسلا و تسکین درد شما لازم است. خود را حبس نکرده و از دیگران دوری نکنید، شما به دوستان خوب خود برای ایجاد و حفظ توان کافی برای از سر گذراندن این سختی نیاز دارید.

پس از آنکه وضعیت خود را با تعداد اندکی از دوستان مورد اعتماد خود در میان گذاشتید، ممکن است تصمیم بگیرید تا این موضوع را به همه بگویید. در چنین وضعیتی حتی اگر این کار را انجام دهید و این خبر بد در مورد همسرتان را در اختیار همه بگذارید، تصمیم شما دیگر عجولانه نیست و با فکر کافی انجام گرفته است. این مسئله نشان دهنده ی توانایی شما برای اتخاذ تصمیمات قاطع و دقیق و همچنین توانایی شما برای خویشتن داری و کنترل رفتارهای خود حتی در موقعیت های دشوار است.

بلافاصله تصمیم به ترک خانه و اسباب کشی نگیرید. اگر نمی توانید با او زیر یک سقف باشید، ابتدا برنامه ی کوتاه مدتی برای ترک آن خانه بگیرید تا زمانی برای بدست آوردن ثبات از دست رفته خود داشته باشید. ممکن است حتی فکر کردن به زندگی با این فرد که شما فکر می کردید او را می شناسید، و نقاط ضعف و راز های خود را با او درمیان گذاشته اید، به نظر غیر ممکن برسد. اما به خود زمان کافی بدهید تا به اینکه چه چیزی به نفع شما خواهد بود فکر کنید و به راحتی بر اثر رنج وارده به خودتان صدمه نزنید. زوج های بسیاری هستند که پس از چند ماه از برملا شدن رابطه ی پنهانی یکی از آنها، دوباره زند گی در زیر یک سقف را شروع می کنند.

انتقام جویی به بهبود شرایط کمک نخواهد کرد. برخورد های احساسی، چه در سخن گفتن و یا برخورد فیزیکی با همسر خیانت کار، کاری درقبال ریشه ی مشکل شما انجام نخواهد داد. اینکه بخواهید حرف های تند و آزار دهنده ای به او بزنید، کاملا قابل درک است، اما ولی این اقدامات ویرانگر می توانند هرگونه شانس بازسازی اعتماد و امنیت عاطفی میان شما را حتی کمرنگتر سازند. احترام متقابل در آینده تنها در شرایطی حاصل خواهد شد که با آگاهی کامل در جهت بدست آوردن آن اقدام کنید.

بسیاری از مردم معتقدند که خشونت فیزیکی تنها زمانی اتفاق می افتد که مردی یک زن را کتک بزند. اعمال خشونت فیزیکی محدودیت جنسیتی ندارد. صرف نظر از آنکه چه کسی آغازگر خشونت باشد و یا مرتک اعمال خشونت بار شود،همواره نتایجی ویرانگر خواهد داشت.

تعقیب فردی که با همسر شما رابطه داشته است یا ارسال مطالبی ناخوش آیند از او در شبکه های مجازی ممکن است اندکی خشنودی موقتی را برای شما در پی داشته باشد، ولی در درازمدت هیچ حاصلی نخواهد داشت. انرژی خود را برای این امور بیهوده مصرف نکنید.

اگر دارای فرزند هستید، بیاد داشته باشید، مسئولیت حمایت از آنها با شماست. زمانی که حرف های بدی در مورد پدر یا مادر او می زنید، آنها رنج خواهند برد. شما سعی دارید فردی که موجب جریحه دار شدن احساست شما شده است را رنج دهید، اما ممکن است در پایان متوجه شوید که همزمان موجب رنج کودکان خود نیز شده اید، و آنها مستحق آن نیستند.

حتی با این راهنمایی ها، مواجه شدن با خیانت می تواند بسیار آزار دهنده باشد. سعی کنید متوجه شوید چه کاری به نفع شما خواهد بود. گاهی اوقات زوج ها می توانند بر مصائب ناشی از خیانت فایق آمده و رابطه ی خود را مانند قبل و یا حتی بهتر، بازسازی کنند. ولی بسیاری اوقات نیز چنین نتایجی ناممکن است. مهم نیست که وضعیت را چگونه می بینید، همزمان با بررسی راه های پیش روی خود سعی کنید با خودتان مهربان باشید ولی از احساس ترحم در قبال خود بپرهیزید.

 

 

 

مترجم: محمد آلاله

 

منبع:مشاورانه - مرکز مشاوره ستاره ایرانیان : مرکز مشاوره خانواده - 9 گام مهم پس از خیانت همسر

Dr. Dalake بازدید : 35 شنبه 14 ارديبهشت 1398 زمان : 11:24 نظرات ()

خانواده درمانی

خانواده درمانی چیست؟

خانواده درمانی شاخه ای از روان درمانی است که به اعضای خانواده بر اصلاح ارتباط هایشان و حل اختلافاتشان با یکدیگر کمک می کند.

 

خانواده درمانی معمولاً کوتاه مدت است و توسط یک روان درمانگر که تحصیلات فوق لیسانس یا دکتری در زمینه روانشناسی دارد انجام می گیرد. برنامه های درمانی در این شاخه از درمان، بستگی به موقعیت خانواده و مشکلاتشان دارد.

 

جلسات خانواده درمانی می تواند به شما آموزش دهد که چگونه ارتباطات خانوادگی خود را عمیق کنید، مشکلات استرس را با یکدیگر پشت سر بگذارید، خلل های ارتباطی و میان فردی تان را با یکدیگر حل کنید و خانواده ای مستحکم تر و آرام تر داشته باشید.

 

چرا باید خانواده درمانی را انتخاب کنید؟!

خانواده درمانی به شما کمک می کند تا روابط مشکل دارتان را با همسرتان، فرزندانتان و یا دیگر اعضای خانواده تان اصلاح کنید. شاید شما در مورد مسائل خاصی مانند مشکلات مالی یا اختلافات زوجیتی، اختلاف بین فرزند و والدین، اثر مصرف مواد مخدر یا بیماری های روانی در یکی از اعضای خانواده و مشکلاتی از این دست دچار تنش و نزاع های خانواده ای شده باشید. یک روان درمانگر با تجربه به بهترین منبع حمایتی برای خانواده شماست که به شما کمک می کند تا مرحله به مرحله این معضلات را با یکدیگر پشت سر گذاشته و کمترین آسیب روانی را متحمل شوید.

 

باید به این نکته دقت کنید که در روند جلسات درمانی این امکان وجود دارد که هر یک از اعضای خانواده نیاز به جلسات و درمان های فردی خاص خود داشته باشند. به طور مثال ممکن است خانواده درمانگر شما به شما پیشنهاد دهد یکی از اعضای خانواده که دچار اعتیاد و یا اختلالات روانی است باید جلسات فردی را برای حل معضلات خود داشته باشد.

 

باید دقت داشته باشید که

 

خانواده درمانی می تواند به اعضای خانواده ای که یکی از آنها وسواس شدید دارد کمک کند تا با این مشکل کنار بیایند اما کسی که وسواس دارد باید برنامه ریزی فردی خود را که ممکن است شامل دارو درمانی، مشاوره و شیوه های دیگر درمان باشد را برای درمان شخصی خود دنبال کند.

 

چگونه آماده شوید

در ابتدا با اعضای خانواده خود صحبت کنید و این موضوع را که چرا به یک درمانگر برای حل مشکلاتمان احتیاج داریم بررسی کنید. سپس زمان مناسب را که برای تمام اعضای خانواده کمترین میزان تنش و استرس را ایجاد می کند انتخاب کنید. پس از آن به دنبال یک درمانگر حرفه ای که تخصص لازم را در این زمینه دارد و دوره های آموزشی – تخصصی لازم را در این زمینه داراست انتخاب کنید.

 

در اولین جلسه درمانی خود به این نکات توجه کافی داشته باشید

 

هر جلسه درمانی چه مدت طول می کشد؟ هر چند یکبار جلسات درمانی تشکیل می شوند؟ چند جلسه درمان برای خانواده ما برنامه ریزی شده است؟ آیا در تمام جلسات حضور همه اعضای خانواده الزامی است؟ چند نفر از اعضای خانواده نیاز به درمان فردی دارند و…

 

در جلسات خانواده درمانی چه انتظاراتی می توانید داشته باشید؟

 

به طور معمول در جلسات خانواده درمانی چند نفر از اعضای خانواده با هم ملاقات می شوند. اگر چه ممکن است هر یک از اعضای خانواده به طور فردی هم درمانگر را ملاقات کنند. معمولاً جلسات شما بین یک ساعت یا یک ساعت و پانزده دقیقه طول می کشد و اغلب کمتر از ۶ ماه جلسات روان درمانی شما به پایان می رسد. هر چند که این زمان به شرایط خانواده شما و نظر درمانگرتان نیز بستگی دارد.

 

در طول خانواده درمانی شما می توانید:

 

توانایی های خانواده تان را برای حل مشکلات و بیان افکار و احساسات خود بسنجید.

نقش های خانوادگی، قوانین و الگوهای رفتاری را برای شناخت مشکلاتی که منجر به اختلاف می شود و راه حل های این مشکلات را کشف کنید.

توانایی ها و ضعف های خانواده تان را بسنجید (به طور مثال آیا به اندازه کافی غم خوار هم هستیم؟ آیا به هم اعتماد کافی داریم و…)

مثال: افسردگی

 

به عنوان مثال پسر بزرگ شما افسردگی دارد، خانواده شما افسردگی را درک نمی کند و یا نمی داند چگونه او را حمایت کند. اگر چه شما درباره سلامت پسرتان نگران هستید، اما صحبت و ارتباط شما با پسرتان و یا دیگر اعضای خانواده تان منجر به جر و بحث می شود و شما احساس نا امیدی و عصبانیت می کنید، ارتباطات تان با یکدیگر کم می شود، تصمیمات نادرست می گیرد و شکاف خانوادگی تان عمیق تر می شود.

 

در چنین شرایطی خانواده درمانی می تواند به شما کمک کند:

 

درگیری های خانوادگی خود را (این که چه هستند؟ چه زمانی روی می دهند؟ با چه شدتی روی می دهند؟ در حضور چه کسانی پر رنگ تر می شوند و…) را شناسایی کنید و یاد بگیرید چگونه این معضلات را حل کنید.

راه های جدید برای عکس العمل و غلبه بر الگوهای نامناسب ارتباطی یاد بگیرید.

اهداف فردی و خانوادگی تنظیم کنید و روی راه های رسیدن به آنها کار کنید.

اطلاعات کافی در ارتباط با افسردگی کسب کنید و یاد بگیرید که چگوه با یک فرد افسرده رفتار کنید.

و در آخر ممکن است پسر شما آمادگی بیشتری برای حل افسردگی اش داشته باشد و به طور یکپارچه، خانواده شما به درکی درست و منطقی نسبت به معضل پیش آمده دست یابد و بتوانید همراه هم این مشکل را پشت سر بگذارید.

نتیجه

خانواده درمانی به طور اتوماتیک اختلافات خانوادگی را حل نمی کند و یا شرایط ناخوشایند را از بین نمی برد ولی می تواند به شما و اعضای خانوادتان کمک کند تا یکدیگر را بهتر درک کنید و همچنین می تواند مهارت ها و راهکارهایی برای تعامل با موقعیت های دشوار برای تک تک اعضای خانواده تان به همراه داشته باشد.

 

داشتن یک خانواده آرام، حق همه ماست.

 

منبع: com.مشاوره-خانواده - مشاورکو: مرکز مشاوره روانشناسی و مشاوره آنلاین - خانواده درمانی

Dr. Dalake بازدید : 11 جمعه 13 ارديبهشت 1398 زمان : 11:43 نظرات ()

8 باور غلط درباره عشق و ازدواج

برای خوشبختی عشق لازم است ولی کافی نیست، عشق به ما نیرو، استقامت، جرات، پشتکار، امید، هیجان و انگیزه حرکت می‌دهد تا با آگاهی، عقل و درایت و تلاش رودخانه متلاطم زندگی را به سلامت طی کنیم. بدون آگاهی و تعهد، عشق، تنهایی ما را به هیچ‌جا رهنمون نخواهد شد.

 

 

 

۱-  هر کسی نیمه‌گسترده‌ای دارد (تفکر جادویی):

 

برخی بر این باورند نظام هستی آنچنان برنامه‌ریزی و تنظیم شده است که برای هر فردی یک نفر و فقط یک نفر به عنوان جفت مناسبش ساخته شده یا باید منتظر باشد تا تقدیر و سرنوشت آن فرشته گمشده (یا سوارکار با اسب سفید) را طی یک حادثه اتفاقی در برابر او ظاهر کند، یا اینکه افراد معتمدی را امتحان کند تا اینکه نیمه‌اش را پیدا کند. گروه اول برای پیدا کردن همسر و ایجاد رابطه تلاش نخواهند کرد مگر سطحی و گروه دوم از یک رابطه به رابطه‌ای دیگر می‌روند تا شاید گمشده خود را پیدا کنند.

 

 

 

۲- در صورت از دست دادن معشوقشان دیگر نباید رابطه جدیدی را آغاز کنند!

 

در حالی که واقعیت امر این است که برای هر فردی بالقوه جفت و همسرهای متعددی وجود دارد و تنها قانون حاکم بر نظام هستی این است که افراد با عقل، منطق و تلاش، همسر مناسب خود را پیدا کنند و اگر هم اشتباهی کردند مسئولیت خود را بپذیرند و در جبران و اصلاح آن بکوشند.

 

 

 

۳- فقط با همسر کامل و بی‌عیب و نقص می‌توان در زندگی اشتراکی به خوشبختی رسید!

 

برخی افراد به دلیل مطلق‌گرایی (خوب یا بد، سیاه یا سفید) یا کمال‌پرستی(بهترین، برترین، همیشه ۲۰)، دنبال یک فرد کامل و تقریبا بی‌عیب و نقص هستند و به این ترتیب بسیاری از فرصت‌های طلایی را از دست می‌دهند. چون همیشه معایبی برای رد کردن طرف مقابل پیدا خواهندکرد. عده‌ای هم‌چون پیوند عاطفی ناامنی داشته‌اند به دیگران اعتماد نمی‌کنند و ناخودآگاه دنبال مدرک و دلیل برای رد طرف مقابل‌اند. در حالی که همسر کامل وجود ندارد و اساسا فلسفه ازدواج شروع با حداقل معیارهای لازم و اساسی و تلاش برای رسیدن به حداکثر‌های ایده‌آل (رشد و نمو) است. احتمال موفقیت و خوشبختی در ازدواجی بیشتر خواهد بود که تجانس و تشابه بین زوجین بیشتر باشد و اگر یکی خیلی برتر از دیگری باشد دیر یا زود رابطه دچار مشکل می‌شود.

 

 

 

۴-  برخی افراد به دلیل ترس از شکست یا ترس از رابطه فکر می‌کنند فرد باید از تمام جهات کامل باشد تا قدم برای ازدواج بردارد.

 

در حد یک روان‌شناس آگاهی و اطلاعات لازم برای ازدواج را داشته باشد، از لحاظ جسمانی بی‌عیب و نقص و از نظر مادی در رفاه باشد(ماشین، خانه، شغل و…)

 

این نوع تفکر حتی اگر فرد به این حد هم برسد چند عیب عمده دارد:

 

• انتخاب‌هایش محدود می‌شود، چون باید فردی در سطح خود پیداکند.

 

• بهترین سنین فرزنددار شدن را از دست می‌دهد.

 

• انگیزه‌اش برای ازدواج کمتر و شک و تردیدهایش بیشتر می‌شود.

 

• احتمال اینکه طعمه و گرفتار آدم‌های متقلب و سوءاستفاده‌گر قرارگیرد، بیشتر می‌شود و در بسیاری موارد دست به انتخاب‌های کاملا غلط می‌زند.

 

 

 

۵- برای یک ازدواج موفق مهم نیست که با چه کسی ازدواج می‌کنید، مهم این است که چقدر تلاش می‌کنید!

 

افراد با چنین تفکری بدون در نظر گرفتن تضادها، تشابهات ارزش‌ها، اهداف، انتظارات و… وارد یک رابطه و ازدواج نابرابر و سوءاستفاده‌گرانه می‌شوند و دیر یا زود هر دو طرف از پا درخواهند آمد. خمیرمایه چنین طرز تفکری این است؛ خودم درستش می‌کنم! در حالی که ازدواج مثل بازی پینگ‌پونگ است که هر دو باید لذت ببرند.

 

 

 

۶ – تضاد بین زوجین باعث بهبود و استحکام ازدواج می‌شود!

 

شاید ابتدا شخصیت‌های متفاوت باعث هیجان و رضایت‌خاطر ظاهری ‌شود ولی دیری نمی‌پاید.

 

 

 

۷- عشق به‌ تنهایی برای ازدواج کافی است!

اصلا! مخصوصا اگر شهوانی باشد. برای انتخاب همسر باید براساس دل (احساسات و عواطف) عمل کرد. کودک ۷ تا ۱۰ ساله فقط براساس حواس، تخیلات و هوشش دنیا را درک و ارزیابی می‌کند! از ویژگی‌های این افراد این است که وقتی می‌پرسیم چرا عاشق این فرد شده‌اید؟ معمولا یا دلیلی برای آن ندارند و اگر هم داشته باشند یا بیشتر به صورت نداشتن معایب است(دروغ نمی‌گوید، خشن نیست) یا اینکه محاسن نسبت داده شده نادرست و غیرمنطقی است (فهیم و با پشتکار است ولی در سن ۲۸ سالگی هنوز نه تحصیلات دارد نه شغل!)

 

انسان سالم کسی است که با عقل جاده و مسیر و با دل و احساس ، انرژی رفتن در مسیر را انتخاب می‌کند.

 

 

 

۸- ازدواج و انتخاب همسر به شانس بستگی دارد!

 

می‌گویند ازدواج هندوانه دربسته است.

 

اگر ما شانس را به عنوان سرنوشت محتوم در نظر بگیریم دیگر تلاش، اختیار، کوشش، تفکر و در یک کلام هستی بی‌معنی خواهد بود. تفاوت انسان‌‌های عاقل و توانمند با دیگران در این است که آنها خود سرنوشتشان را می‌نویسند و می‌سازند ولی سرنوشت کار دیگران را (تقدیر ارباب مردان ترسو و برده مردان شجاع است).

 

منبع: com.مشاوره-ازواج - مشاوره آزاد جنسی و زناشویی - 8 باور غلط درباره عشق و ازدواج

Dr. Dalake بازدید : 20 جمعه 13 ارديبهشت 1398 زمان : 11:41 نظرات ()

اکبر کمال بین جوانی 34 با خانواده ای متفاوت

«اکبر کمال‌بین» متولد ۱۳۵۸ و فرزند نخست خانواده است که در سال ۱۳۷۰ ازدواج کرده و هم‌اکنون ۱۰ فرزند، ۲ داماد، یک عروس و ۵ نوه دارد.

 

کمال‌بین که به شغل آرماتوربندی ساختمان مشغول است در خصوص ازدواج زود هنگام خود توضیح داد: پس از به وقوع پیوستن مشکلات جسمانی که برای مادرم در دوران نوجوانی بنده پیش آمد، بزرگان خانواده تصمیم به ازدواجم گرفتند تا علاوه بر تشکیل خانواده، من و همسرم کمکی برای خانواده باشیم.

 

وی ادامه داد: «مرتضی، رقیه، لیلا، علی، رضا، رباب، محمد، حسین، ابوالفضل و عباس» ده فرزند بنده هستند که ۵ نوه، شیرینی و گرمی دیگری به زندگی‌ام بخشیده است.

 

اکبر کمال‌بین با اشاره به اینکه در سال ۱۳۷۱ نخستین فرزند وی متولد شد، در پاسخ به این سوال که «آیا از زندگی خود راضی هستی؟» جواب داد: «راضیم به رضای خداوند متعال»

 

وی در پایان در خصوص وضعیت معیشتی خود تصریح کرد: تا دو سال گذشته که کار ساختمان‌سازی به شکل مداوم برقرار بود، مشکلی نداشتیم، ولی هم‌اکنون با کاهش شدید کار، فشار سنگین ناشی از مشکلات مالی را بیشتر احساس می‌کنم. وی در کنار همسرش که متولد ۱۳۵۱ و چند سال از او بزرگتر است و فرزندان مجردشان، تنها در خانه‌ای کوچک در همان روستا به زندگی مشغول است.

منبع: فارس پاتوق - اکبر کمال بین جوانی 34 با خانواده ای متفاوت

Dr. Dalake بازدید : 30 پنجشنبه 12 ارديبهشت 1398 زمان : 11:38 نظرات ()

اشتباهات رایج در ازدواج که باید از آن ها پرهیز کرد

غالبا همیشه الگویی برای مشکلات ازدواج و مسائلی که مردم عمدتا با آن مواجه می شوند وجود دارد. اگر شما و فرد مقابلتان هر کدام این مسائل را دارید، در مورد با هم بودنتان یک تجدید نظر داشته باشید تا بعضی تغییرات را انجام دهید، مراجعه به مشاوران ازدواج یا بهره گرفتن از توصیه های مشاور خانواده می تواند برخی از این تغییرات باشد.

 

در اینجا ما به شما لیستی از کارهایی را که نیاز است از انجام آن دوری کنید یا در ازدواج خود تصحیح کنید، آورده ایم.

 

کمبود احترام.

عدم نشان دادن احترام خود به فرد مقابلتان در ازدواج، شما را جدا با مشکل مواجه می کند. با همسرتان یا دوستانتان و یا افراد دیگر بد دهنی نکنید.

 

آنها نیاز دارند بدانند که واقعا مورد احترام شما هستند. فراتر از احترام گذاشتن، تقدیر و تشکر از فرد مقابلتان می باشد.

 

برای کارهایی که بخاطر شما و زندگی مشترکتان انجام می دهد قدردان و سپاسگزار باشید. این کار را می توانید با تشکر های ساده کلامی و یا نه، با پختن غذای مورد فرد مقابل و یا اگر مرد هستید با خریدن شاخه گلی برای همسرتان انجام دهید.

 

آنچه مهم است این است که به نحوی نشان دهید فرد مقابل برایتان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در زندگی شما جایگاه خاصی دارد.

 

به همسر خود گوش نمی دهید.

شما نباید به سادگی کلماتی که همسرتان مطرح می کند را بطور سطحی فقط بشنوید بلکه نشان دهید که بطور فعالانه ای در مکالمه درگیر هستید و نقش دارید.

 

گوش ندادن شامل این است که به مغز خود اجازه دهید که جاهای دیگری سیر کند، توجه بیشتری به تلویزیون یا کامپیوتر نشان دهید، زبان بدن را نادیده بگیرید و حواستان پرت شود.

انتظار داشتن از همسر که یک ذهن خوان باشد یکی دیگر از اشتباهات فاحش در ارتباط است.

 

نبود و یا میزان کم صمیمیت بدنی و فیزیکی.

نبود احساس فیزیکی یا صمیمیت جنسی عاشقان را به هم اتاقی هایی صرف تبدیل خواهد کرد. این نقطه ی مرگ یک ازدواج است. به دنبال توصیه های پزشکی و مشاوره ازدواج باشید اگر فکر می کنید که این کار ضرورت دارد. همسران نباید فرد مقابلشان را در وضعیتی رها کنند که فرد در تعجب بماند که چرا فرد مقابل من به سکس علاقه ای نشان نمی دهد. این برای هیچ کدام از شما منصفانه نیست.

منبع: مرکز روانشناسی و روانپزشکی مگاروان - اشتباهات رایج در ازدواج که باید از آن ها پرهیز کرد

Dr. Dalake بازدید : 27 پنجشنبه 12 ارديبهشت 1398 زمان : 11:35 نظرات ()

اثرات زندان بر خانواده

ناهنجاری های اجتماعی و بزهکاری

یکی از ناهنجاری های جامعه جرم و تبعات ناشی از آن است. در هر جامعه ای هستند افرادی که نظم در جامعه را برهم زده و امنیت اجتماعی و حقوق شهروندی را به خطر می اندازند جامعه قانون داشته و این قانون اجتماعی دستور می دهد که با چنین افرادی باید برخورد قاطع شود. انسان موجودی با عقل و خرد است و کارهای خود را خردمندانه انجام می دهد بنابراین وقتی وی مرتکب جرم می شود آگاهانه این کار را انجام می دهد و بنابراین خودشان مسئول کامل رفتارشان هستند.

همانطور که گفتیم بنا به قوانین جامعه این افراد باید مجازات شوند و یکی از راه های مجازات بزهکاران زندان بوده و یا به نوعی زندانی کردن آنان است. با توجه به آمارهای موجود متاسفانه میزان زندان ها و افراد زندانی رو به افزایش است البته گاهی هم افرادی را در زندان ها می یابیم که هیچ جرمی را مرتکب نشده اند اما به دلیل بدهکاری در زندان به سر می برند. تداوم این زندانی ها چه به عمد و یا چه غیر عمدی می تواند تاثیرات منفی بسیاری را بر روی خانواده های درگیر زندانی ها بگذارد.مرکز مشاوره خانواده و  مرکز مشاوره ازدواج ارائه دهنده بهترین خدمات مشاوره ای در ایران می باشد.

 

تاثیرپذیری فرزندان  از افراد بزهکار

تاثیرپذیری فرزندان و الگو برداری آنان از خانواده مشخص و اثبات شده است.همه روانشناسان و جامعه شناسان به این نکته تاکید مرده و ادامه داده اند که افرادی که خانواده شان درگیر زندان بوده و یا فردی از اعضای خانواده در زندان به سر می برد، مشکلات بسیاری را تجربه می کنند مشکلاتی اقتصادی و یا روحی و روانی که هرکدام به تنهایی می تواند فشار بسیاری را بر خانواده ها وارد نماید. طبق تحقیقات اکثر کودکانی که در آینده مجرم می شوند به دلیل متلاشی شدن خانواده آنان به دلیل زندانی شدن یکی از اعضای خانواده است. حال هنگامی که این کودکان تبدیل به نوجوان و یا جوان شوند، این مشکلات می تواند وسیع تر شود.زیرا آنان نمی توانند این ذلت و کوچکی که یکی از اعضای آنان در زندان باشد را تحمل کنند.

 

عامل دیگر

از دیگر مشکلاتی که این خانواده ها با آن درگیر هستند، عدم حمایت از اطرافیان است زیرا اطرافیان آنان به آنها به عنوان یک خانواده زندانیان نگاه کرده و به آنان بدبین هستند. بنابراین توصیه روانشناسان به قانونگذار جامعه این است حتی الامکان از زندانی کردن افراد بی گناه که بدهکار هستند خود درای کرده و زندان را جایی برای جرایم خطرناک قرار دهند البته توصیه اصلی به خانواده ها است که از انجام جرم خودداری کنند و به آینده خانواده شان بیاندیشند.

 

منبع: مشاورانه - پریسا نجفی ، مرکز مشاوره و روانشناسی ایران - اثرات زندان بر خانواده

Dr. Dalake بازدید : 26 سه شنبه 10 ارديبهشت 1398 زمان : 18:46 نظرات ()

خانواده درمانی چیست؟ اهداف و مزایای آن چیست؟

همه ما زندگی را از درون یک خانواده شروع می کنیم چه این خانواده از اعضای خانواده با پیوند خونی باشد یا نه پدر و مادر ناتنی باشد و یا نه پدر و مادری کودکی را به فرزندی پذیرفته باشند.

 

زمانی که ما متولد میشویم خانواده بدست می آوریم و این خانواده ای که در آن متولد شده ایم هر جنبه از زندگی ما را از لحظات آغازین تا پایان زندگی، تحت تاثیر قرار می دهد.

 

خانواده آنچه که هستیم و آنچه که خواهیم بود را هم در جهت خوب و هم در جهت بد تحت تاثیر قرار می دهد. ما لغات خود، عاداتمان، خروجی هایمان و آیین مذهبی و اینکه چگونه دنیا را ببینیم و بینش خود نسبت به جهان را از خانواده می آموزیم.

 

ما همچنین یاد می گیریم چگونه عشق بورزیم و چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم و اینها را از روابط اولیه در خانواده کسب می کنیم. اگر در خانواده ای سالم با ارتباطات سالم به دنیا آمده باشیم، احتمالا یاد خواهیم گرفت که چگونه ارتباطات سالم را حفظ کنیم.

 

خانواده درمانی چیست، اهداف و مزایای آن چیست؟

 

اگر در خانواده ای با مشکلات خانوادگی که در برقراری ارتباط مشکلاتی دارند، متولد شده باشیم همچنین ممکن است ما هم در برقراری ارتباط با دیگران به مشکل بربخوریم. هرچند متولد شدن در یک چنین خانواده ای بد شانسی بوده باشد، اما وضعیتی نیست که نتواند تغییرش داد.

 

تقریبا تمام خانواده ها با چالش هایی درگیر هستند و مشکلاتی را تجربه می کنند، با این حال اغلب خانواده ها حس یکپارچگی خانواده و یا شادی را حفظ و یا بازیابی می کنند.

 

خانواده درمانی / مشاوره خانواده چیست؟

خانواده درمانی یا مشاوره خانواده نوعی از درمان است که برای بکارگیری برای مسائل خاصی طراحی شده که سلامت و عملکرد خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد. می تواند برای کمک به خانواده در طی یک دوره ی سخت، یک گذار حاد، یا مشکلاتی در سلامتی رفتاری یا مغزی در اعضای خانواده، بکار برده شود. خانواده درمانی، مشکلات افراد را در زمینه واحد بزرگتر خانواده می بیند.

 

فرض چنین درمانی، این است که مشکلات بدون درک روندهای گروه، نمی توانند به طور موفق آمیزی شناخته و حل شوند. روشی که خانواده عمل می کند، چگونگی شکل گیری مشکلاتی که مراجعان با آن روبرو می شوند را تحت تاثیر قرار می دهد و این که فرد چگونه توسط اعضای خانواده مورد تشویق قرار می گیرد یا قدرت عمل از او صلب می شود همگی متاثر از خانواده است.

 

خانواده درمانی می تواند تمارین و تکنیک هایی از شناخت درمانی، رفتار درمانی، فرد درمانی، یا دیگر گونه های درمان فردی را بکار گیرد. بمانند دیگر گونه های درمان، تکنیک های بکار گرفته شده کاملا مبتنی بر مسائل و مشکلاتی است که مراجع یا مراجعان با آن مواجه هستند.

 

مشکلات رفتاری یا احساسی در کودکان دلایل مشترکی برای مراجعه به درمانگرهای خانواده هستند. مشکلات یک کودک درخلا نیست، این مشکلات در بستر خانواده وجود دارند و احتمالا نیاز است تا در درون خانواده دیده شوند.

 

باید توجه شود که در خانواده درمانی، واژه خانواده الزاما به پیوندهای خونی اشاره ندارد. در این مفهوم، خانواده هر آن کسی را که یک نقش بلند مدت حمایتی در زندگی یک نفر بازی می کند را شامل می شود که ممکن است به معنی نسبت های خونی در همان خانواده نباشد.

 

متداولترین نوع های خانواده درمانی به شرح زیر هستند:

باونین:

این نوع از خانواده درمانی برای شرایطی که در آن افراد نمی خواهند و یا نمی توانند دیگر اعضای خانواده را در درمان درگیر کنند، مناسب است. درمان باونین، بر اساس دو مفهوم عمده است، مثلث بندی (تمایل طبیعی افراد برای برون ریزی و تخلیه احساسات و هیجانات با صحبت با فرد ثالث) و تمایز (یادگیری برای عکس العمل کمتر احساساتی در روابط خانوادگی).

 

ساختاری:

درمان ساختاری بر تعدیل و تقویت سیستم خانواده برای تضمین این که والدین در کنترل هستند و اینکه هر دوی والدین و فرزندان مرزهای مناسبی دارند، متمرکز است.

 

در این نوع از درمان، درمانگر به منظور مشاهده، یادگیری و ارتقای توانایی آنها برای کمک به تقویت ارتباط خانواده، به آنها ملحق می شود.

 

سیستمی:

مدل سیستمی به گونه ای اشاره دارد که در آن درمان بر ارتباطات ناهشیار و معانی ماورای رفتارهای اعضای خانواده تمرکز دارد. درمانگر در این نوع از درمانها، نقش خنثی دارد و دور استف به اعضای خانواده اجازه می دهد تا در مسائل خود به شیوه ی عمیق تر با مسائل و مشکلات به عنوان یک خانواده درگیر شوند.

 

استراتژیک:

این نوع از درمان خلاصه تر و مستقیم تر از دیگر انواع درمان است، که در آن درمانگر تکالیفی برای خانواده در نظر می گیرد. این تکلیف به منظور تغییر روشی است که اعضای خانواده تعامل داشته، ارزیابی کرده و ارتباط برقرار کرده و تصمیم می گیرند.

 

درمانگر در این نوع درمان در مقام قدرت مینشیند که به دیگر اعضای خانواده که ممکن است چنین قدرتی برای ارتباط موثر ندارند، اجازه می دهد تا به طور موثر و کارآمدی ارتباط برقرار کنند.

 

نشانه هایی که وقوع طلاق را خبر می دهند

نشانه هایی که وقوع طلاق را خبر می دهند

10 دیدگاه /دی ۲۹, ۱۳۹۷

ادامه مطلب ...

مشاور خانواده برای چه کاری آموزش دیده است؟

همانگونه که انواع مختلف درمان که در بالا اشاره شد، نشان می دهند، یک خانواده درمانگر ممکن است نقش های مختلفی داشته باشد. این نقش های بسیار مستلزم این است که درمانگر میزان زیادی از آموزش، تحصیلات دانشگاهی دیده باشد و آزمون شده باشد تا اطمینان حاصل گردد که این همان درمانگری است که می تواند از عهده کار به خوبی بر بیاید.

 

در حالی که درمانگر ها ممکن است روش های مختلف و مورد ترجیحی از تکنیک های درمانی ارائه دهند، تمام آنها حداقل سطح تجربه درمان از موارد زیر را دارا می باشند:

 

مشکلات رفتاری کودکان و بزرگسالان

غم و اندوه

مشکلات LGBTQ

خشونت خانگی

ناباروری

مشاجرات خانوادگی

سوء مصرف مواد مخدر

به منظور درمان این موارد و دیگر مسائل و مشکلات خانوادگی، درمانگر باید:

مشاهده کند که افراد در درون واحدها چگونه تعامل دارند

مشکلات ارتباط را بررسی و حل کند

اختلالات روانی درون بستر یک خانواده تشخیص داده و درمان کند

مراجعان را طی دوره های بحران مانند طلاق یا مرگ راهنمایی کند

الگوهای رفتاری یا ارتباطی مشکل دار را شناسایی کند

کمک کند تا مراجعان رفتارهای مساله دار را با گزینه های سالم جایگزین کنند

رویکردی جامع نگر (ذهنی-جسمی) برای رفاه افراد بکار گیرد

به منظور کسب مهارت های ضروری برای اجرای این عملکردها، یک درمانگر خانواده معمولا مدرک کارشناسی در مشاوره، روانشناسی، یا مددکاری اجتماعی و مدرک کارشناسی ارشد در مشاوره یا ازدواج و خانواده درمانی کسب می کند.

 

موضوعات خانواده درمانی

این تحصیلات و آموزش ها به درمانگر اجازه می دهد به مراجعانی که برای راهنمایی گرفتن به او مراجعه کرده اند را در گستره ای از موضوعات مختلف شامل موارد زیر کمک کند:

 

تعارضات شخصی درون زوجین و یا خانواده ها

بیماری ها، مرگ و یا بیکاری دور از انتظار

ایجاد و یا پیش بردن یک ارتباط سالم عاطفی در هر مرحله

مشکلات رفتاری در کودکان

طلاق یا جدایی

سوء مصرف مواد مخدر یا اعتیاد

مشکلات سلامت ذهنی مانند افسردگی یا اضطراب

مشاورانه 

مشاوره خانواده 

مشاوره ازدواج 

مشاوره تلفنی 

مشاوره آنلاین 

تست روانشناسی 

مشاوره روانشناسی 

مشاوره جنسی 

اختلال روانی 

استخدام روانشناس و روانسنج

هدف خانواده درمانی چیست؟

به منظور کمک به خانواده که بتواند با همدیگر مشارکت کنند تا زندگی خانوادگی سالم داشته باشند، درمانرگ خانواده به اعضای خانواده کمک می کند تا ارتباطات خود را بهبود دهند، مشکلات خانوادگی را حل کنند، تا شرایط خاص خانوادگی را ادراک کرده و مدیریت کنند، و بتوانند یک محیط خانگی با عملکرد بهتری را ایجاد کنند. به طور گسترده تر، اهداف خانواده درمانی به مشکلات ارائه شده توسط مراجعان وابسته است. به عنوان مثال اهداف بر اساس سناریوهای زیر متفاوت خواهند بود:

یکی از اعضای خانواده از شیزوفرنی یا بیماری های روانی دیگر رنج می برد: هدف کمک به دیگر اعضای خانواده برای درک اختلال و تغییرات روانی است که بیمار ممکن است متحمل باشد.

مسائل ناشی از شکاف نسلی ایجاد می شوند، مانند زمانی که والدین خانه را با پدربزرگ و مادربزرگ به اشتراک می گذارند، یا کودکان با پدر و مادر خود بزرگ می شوند: در این مورد، هدف بهبود ارتباطات و کمک به اعضای خانواده است تا حد و رزهای سالم بین روابط مختلف قائل شوند.

مسائل و مشکلات بیما به نظر می رسد با مسائل دیگر اعضای خانواده بهم پیوند خورده: در مواردی مسائل و مشکلات عمیقا ریشه در مشکلاتی با دیگر اعضای خانواده دارد، هدف بررسی هر کدام از مسائل دخیل و حل آن و یا کاهش اثرات این الگو از مشکلات است.

خانواده ترکیبی ( به عنوان مثال ناپدری ): خانواده های مرکب می توانند از مشکلات خاصی بنا به وضعیتشان رنج ببرند. در خانواده مرکب، هدف خانواده درمانی ارتقای درک بوده و ارتباطات سالم بین اعضای خانواده را تسهیل می کند.

روان درمانی خانواده: گامی فراتر

نیاز است دقت شود که درمان و روان درمانی دو نوع متمایز از بهبود بخشی هستند اما در حقیقت یک چیز هستند. این ابهام زمانی بیشتر می شود که ما واژه مشاوره را هم اضافه کنیم. درمان یا تراپی فرم کوتاه از روان درمانی است.

 

با این حال، مشاوره تحت عنوان گفتار درمانی نیز شناخته می شود که این پیچیدگی را زیادتر می کند. به طور کلی، مشاوره زمانی بکار برده می شود که فرد (یا در مورادی که مشاوره خانواده، یک خانواده را مشاوره می دهد) با خدمات یک مشاور یا دیگر متخصصان سلامت ذهنی درگیر می شود تا برای مشکل خاص یا مجموعه ای از مشکلات کمک بگیرد.

 

و تراپی یا راون درمانی، نوع بلند مدت تر و عمیق تری از درمان است که در آن مراجعطیف گسترده ای از مسائل و الگوهی مزمن از احساسات، افکار و رفتارهای مساله دار را مطرح می کند.

 

خانواده ای که با وضعیتی دست و پنجه نرم می کند که باعث استرس مازاد می شود مانند مرگ یکی از اعضای خانواده، اعتیاد و دوره های فشار، ممکن است اط مشاوره کمک بخواهند تا به آنها کمک کند تا این درگیری ها روشن شده و بتوانند یک واحد منسجم تر و قوی تر از خانواده داشته باشند.

 

اگر یک خانواده با مشکلات رفتاری یا ذهنی مزمن تری مانند پدری که از شیزوفرنی رنج می برد یا مادری که با افسردگی دست و پنجه نرم می کند یا کودکی که مورد سوء ازار جنسی قرار گرفته است، روان درمانی گزینه بهتری برای مراجعه خواهد بود.

 

این نوع از درمان برای خانواده هایی که در بالا گفته شد مناسب است چرا که یک خانواده درمانگر، افق دید مختلفی بر درمان نسبت به یک درمانگر تک بعدی دارد. در حالی که درمانگر تک بعدی مانند مشاور، با یک مراجع برای حل یا مداوای یک مشکل کار می کند، یک درمانگر خانواده مشکلات را در بستر سیستم خانواده می بیند. برای حل یک مشکل در سیستم، شما نیاز دارید تا تمامی بخش های سیستم را در نظر بگیرید.

 

جدیدترین و پربازدیدترین مقالات مشاوره خانواده

خانواده درمانی چه مزایایی دارد؟

این رویکرد جامع تر به درمان مشکلات درون یک خانواده در موارد بسیاری موفقیت آمیز بوده است.

 

در خانواده درمانی، خانواده ها می توانند روی مشکلاتشان با راهنمایی متخصص سلامت ذهنی در یک محیط ایمن و کنترل شده کار کنند. مزایای خانواده درمانی عبارتند از :

 

درک بهتر از مرزهای سالم و الگوها و روندهای خانوادگی

ارتباطات بهبود یافته

حل مساله بهبود یافته

همدلی عمیق تر

مشاجرات کاسته شده و توانایی مدیریت خشم بهتر

به طور خاص تر، خانواده درمانی می تواند ارتباطات خانواده را از طرق زیر بهبود بخشد:

 

بعد از یک بحران اعضای خانواده را گرد هم می آورد

بین اعضای خانواده صداقت ایجاد می کند

اعتماد را بین افراد خانواده افزایش می دهد

یک محیط خانوادگی حمایتی ایجاد می کند

منابع تنش و استرس درون خانواده را کاهش می دهد

به اعضای خانواده کمک می کند تا همدیگر را ببخشند

هر یک از اعضای خانواده را با تمرکز بر او، به محیط خانواده بر می گرداند

علاوه بر این، خانواده درمانی می تواند مهارت های لازم برای عملکرد سالم خانوادگی را مشتمل بر ارتباطات، حل و فصل مشاجراتو برخوردها، و حل مساله را بهبود بخشد.

 

با بهبود این مهارت ها برای هر یک از اعضای خانواده، پتانسیل موفقیت در غلبه و یا شناسایی مشکلات خانوادگی افزایش می یابد. در خانواده درمانی، تمرکز بر فراهم آوردن ابزاری برای هر فرد، جهت تسهیل درمان و بهبود بخشی است.

 

منبع: مشاورانه - سارا نظری مرکز مشاوره و روانشناسی آنلاین مشاورانه  - خانواده درمانی چیست؟ اهداف و مزایای آن چیست؟

Dr. Dalake بازدید : 40 سه شنبه 10 ارديبهشت 1398 زمان : 18:45 نظرات ()

مقابله با تهدید به فرار کردن نوجوان

موضوع فرار از خانه یکی از بحث برانگیزترین نگرانی ها در جوامع مختلف بخصوص جوامع شرقی می باشد که در آنها فرزندان تا سنین بالاتر نیز با والدین زندگی می کنند. دلایل این فرارها بسیار متفاوت هستند که معمولا به خاطر ترس از تنبیه و یا تحقیر شدن به دلیل کارهایی مثل کتک زدن بچه های دیگر، نمره بد گرفتن، بارداری ناخواسته و …. می باشد.

 

دو نوع فرار از خانه را مطرح کرده اند: فرار اپیزودیک و فرار مزمن. دلایل انجام این فرارها کاملا متفاوت هستند، و فهمیدن این دلایل حیاتی است.

 

فرار اپیزودیک: وقتی که کودک شما بعد از اینکه موردی اتفاق می افتد فرار میکند، این فرار اپیزودیک است. این یک الگوی پایدار نیست، و کودک شما همیشه از ان به عنوان یک روش حل مسئله استفاده نمیکند. همچنین ان وسیله ای برای رسیدن به قدرت برای انها نیست. در عوض انها ممکن است تلاش کنند تا از برخی نتایج، تحقیر و خجالت دوری کنند. من کودکانی را می‌شناسم که خانه را ترک می‌کنند به این دلیل که انها در مدرسه تقلب کردند یا باردار شده اند و از مخالفت والدین خود می‌ترسند.

 

فرار مزمن: کودکانی که بطور مداوم  از فرار برای بدست اوردن قدرت در خانواده استفاده می‌کنند یک مشکل مزمن دارند. توجه داشته باشید که فرار همیشگی تنها یک حالت دیگر از مبارزه قدرت، دستکاری کردن دیگران و برون ریزی است. و این رفتار برون ریزی ریسک بالایی دارد. انها ممکن است والدین خود را با گفتن اینکه ” اگر شما اینکار را انجام بدی من فرار می‌کنم” تهدید کنند. انها نگرانی والدین خود را میشناسند، برای بسیاری از والدین فرارکودکانشان بزرگترین ترس است. برخی از والدین ممکن است درگیر چانه زنی و بحث با کودکانشان درمورد این مسئله می شوند.

 

اما شما نیاز دارید تا بفهمید که کودکانی که تهدید به فرار می‌کنند از ان برای اعمال قدرت استفاده می‌کنند. اینکار نه تنها انها را دربرابر خودشان قوی می‌کند بلکه به انها دربرابر والدین و خانواده نیز قدرت می‌دهد. وقتی که والدینی تسلیم تهدید می‌شوند کودکان انها شروع به استفاده از ان برای شکل دهی رفتار والدین می‌کنند. برای مثال والدینی در این موقعیت یاد می‌گیرند تا دیگر کودکان خودرا به اتاقشان نفرستند وقتی که انها تهدید می‌کنند اگر اینکار تکرار شود فرار می‌کنند. من میخواهم اینجا روشن باشد که :  کودکانی که به طور دائم تهدید به فرار می‌کنند برای حل یک مشکل فرار نمی‌کنند و انها اینکار را انجام می‌دهند زیرا این اصلی‌ترین مهارت حل مسئله انها است. انها تلاش می‌کنند تا از هر نوع جوابگویی اجتناب کنند. ایا اینها علامت هشدار هستند؟

 

متاسفانه، هیچ علامت سریع و واقعا محکم که نشان دهد کودک شما قصد فرار دارد وجود ندارد. قطعا می‌توانید به دنبال رفتار پنهانی، جمع اوری پول و ناپدید شدن چیزهای قیمتی دراطراف خانه باشید. اگر تا به حال متوجه این موارد شدید چشمهایتان را نبندید به احساس خود اطمینان کنید . شما احتمالن می‌دانید که اتفاقی در حال وقوع است، یا سوء مصرف مواد مخدر یا تمایل فرزندتان به ترک خانه.

 

یک روش مرحله به مرحله برای اموزش به فرزندان که فرار از خانه مشکلات انها را حل نمی‌کند.

 

1-مهارتهای حل مسئله را به انها بیاموزید

 

مهمترین چیزی که شما  می‌توانید انجام دهید این است که به فرزندانتان مهارتهای حل مسئله را اموزش دهید. از انها سوال کنید که : چه کاری بطور متفاوت برای این مشکل می‌توانید انجام دهید؟ برخی از روشهای برخورد با این مشکل کدامند؟” همیشه با برخی موارد مانند مسائلی که احتیاج به حل شدن دارند برخورد کنید، و به کودکتان وقتیکه به طور موفقیت امیزی قادر به حل ان بود جایزه بدهید. از این جملات استفاده کنید: ” من روش تو برای حل این مشکل را دوست داشتم، معلم ناراحت بود ولی تو رفتی و عذرخواهی کردی، اینکار جرات می‌خواهد. و الان معلم نظر بهتری درباره تو دارد. من به تو افتخار میکنم”. تا اندازه ممکن کودکتان را به محض اینکه کار مثبتی انجام داد تشویق کنید.

 

2- یک فضای پذیرش ایجاد کنید

 

عشق بدون قید و شرط یک ایده ایست که والدین باید استفاده کنند، ولی افراد مختلف تفاسیر مختلفی از ان دارند.برخی میگویند ” عشق بدون شرط” اما چیزی که منظور انها ست ” وابستگی متقابل است”.

 

وقتیکه من میگویم عشق بدون شرط ، منظور من این است که ” اگر شما کاری را بدرستی انجام دهی از عشق من به شما کم نمی‌شود و اگر تو کاری را عالی انجام دهی علاقه من به تو بیشتر نمی‌شود.

 

اگر شما نمره A بگیری عشق من بیشتر نخواهد شد و اگرنمره D  بگیری علاقه من کمتر نخواهد شد. من در هر صورت عاشق تو هستم”.

 

و این مهم ترین حس امنیت و اطمینان است که فرزند شما نیاز دارد….

 

منبع:سامانه پرسش و پاسخ مشاور - روانشناسی کودک و نوجوان - مقابله با تهدید به فرار کردن نوجوان

Dr. Dalake بازدید : 20 دوشنبه 09 ارديبهشت 1398 زمان : 10:17 نظرات ()

اثر موسیقی بر زندگی خانواده

موسیقی و گوش دادن به آن با توجه به دین و مذهب هر فردی مستلزمات مخصوص به خود را دارد اما با توجه به تحقیقات انجام شده موسیقی و انواعی از آن می تواند یک داروی مناسب برای آرامش داشتن و دور کردن استرس ها و اضطراب ها از بدن می باشد کسانی که به موسیقی های ملایم گوش می دهند می توانند کنترل بهتری بر خود داشته و بدون عصبانیت در خانواده رفتار کنند بنابراین موسیقی می تواند عاملی برای پیشرفت خانواده به سوی خوشبختی باشد

 

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مشاوره ازدواج رجوع کنید

 

منبع:فارس پاتوق - مشاوره ازدواج - اثر موسیقی بر زندگی خانواده

Dr. Dalake بازدید : 22 دوشنبه 09 ارديبهشت 1398 زمان : 10:14 نظرات ()

تعداد صفحات : 17

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
 • 1398
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 162
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 15
 • آی پی دیروز : 22
 • بازدید امروز : 41
 • باردید دیروز : 24
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 65
 • بازدید ماه : 477
 • بازدید سال : 3,999
 • بازدید کلی : 3,999